Google Compute Engine Machine Type c2d-highmem-32
Compute-optimized Google Compute Engine machine type c2d-highmem-32 with 32 vCPU and 256 GB memory. GCE machine type c2d-highmem-32 is certified for SAP applications on Google Cloud Platform. Available in 30 Google Cloud regions.
β Instance Picker with filter on machine type c2d-highmem-32 Compare machine type c2d-highmem-32
Google Cloud VM c2d-highmem-32
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c2d-highmem-32.
| Series | C2D |
|---|---|
| Family | Compute-optimized |
| vCPU | 32 |
| Memory | 256 GB |
| CPU Manufactur | AMD |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 2.45 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 2.8 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | 709754 |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | 0.63 % |
| EEMBC CoreMark Sample Count | 160 |
| SAP Standard Benchmark (?) | 56686 |
| Network Bandwidth | 32 Gbps |
| Network Tier 1 | 50 Gbps |
| Max. Disk Size | 512 TB |
| Max. Number of Disks | 128 |
| Local SSD | βοΈ Optional |
| SAP Application | βοΈ Certified for SAP |
| SAP HANA | β |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | βοΈ |
| Sustained Use Discount (SUD) | β |
| GCE API Description | 32 vCPUs, 256 GB RAM |
Costs (Pricing) for c2d-highmem-32
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c2d-highmem-32.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 1.2933 | 2.3547 | 3.1352 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 0.2406 | 0.4574 | 0.7 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 944.12 | 1718.93 | 2288.72 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 175.62 | 333.91 | 510.98 |
| 1 year commitment (CUD) | 594.75 | 1082.87 | 1441.82 |
| 3 year commitment (CUD) | 424.68 | 774.32 | 1029.75 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c2d-highmem-32.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 1074.56 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 252.29 | 252.29 | 252.29 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 379.6 | 379.6 | 379.6 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c2d-highmem-32 in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 59%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| asia-south1 | Mumbai | 3 | 1 | 1.2933 | 0.4932 | 944.12 | 594.75 | 424.68 |
| us-central1 | Iowa π | 4 | 1 | 1.9595 | 0.4938 | 1430.45 | 901.14 | 643.59 |
| us-east1 | South Carolina | 3 | 1 | 1.9595 | 0.4938 | 1430.45 | 901.14 | 643.59 |
| us-west1 | Oregon π | 3 | 1 | 1.9595 | 0.4938 | 1430.45 | 901.14 | 643.59 |
| me-west1 | Tel Aviv | 1 | 1 | 2.1555 | 0.5375 | 1573.49 | 991.25 | 707.95 |
| africa-south1 | Johannesburg | 3 | 1 | 2.1575 | 0.4269 | 1575 | 992.22 | 708.65 |
| europe-west1 | Belgium π | 3 | 1 | 2.1575 | 0.2406 | 1575 | 992.22 | 708.65 |
| europe-west4 | Netherlands π | 3 | 1 | 2.1575 | 0.6244 | 1575 | 992.22 | 708.65 |
| northamerica-northeast1 | MontrΓ©al π | 2 | 1 | 2.1575 | 0.4763 | 1575 | 992.22 | 708.65 |
| northamerica-northeast2 | Toronto π | 2 | 1 | 2.1575 | 0.3766 | 1575 | 992.22 | 708.65 |
| us-east4 | Northern Virginia | 3 | 1 | 2.2067 | 0.65 | 1610.91 | 1014.97 | 724.88 |
| us-west4 | Las Vegas | 3 | 1 | 2.2067 | 0.3816 | 1610.91 | 1014.97 | 724.88 |
| asia-east1 | Taiwan | 3 | 1 | 2.2689 | 0.6112 | 1656.29 | 1043.47 | 745.37 |
| europe-southwest1 | Madrid π | 1 | 1 | 2.3122 | 0.3322 | 1687.93 | 1063.34 | 759.44 |
| asia-south2 | Delhi | 2 | 1 | 2.3535 | 0.3284 | 1718.08 | 1082.27 | 773.17 |
| us-west2 | Los Angeles | 2 | 1 | 2.3555 | 0.4231 | 1719.51 | 1083.25 | 773.68 |
| us-west3 | Salt Lake City | 1 | 1 | 2.3555 | 0.4477 | 1719.51 | 1083.25 | 773.68 |
| europe-central2 | Warsaw | 2 | 1 | 2.3735 | 0.3054 | 1732.66 | 1090.42 | 804.99 |
| asia-southeast1 | Singapore | 3 | 1 | 2.4174 | 0.6793 | 1764.68 | 1111.77 | 794.15 |
| asia-northeast1 | Tokyo | 2 | 1 | 2.5164 | 0.6721 | 1836.94 | 1157.28 | 826.66 |
| asia-northeast2 | Osaka | 2 | 1 | 2.5164 | 0.2627 | 1836.94 | 1157.28 | 826.66 |
| asia-northeast3 | Seoul | 3 | 1 | 2.5164 | 0.287 | 1836.94 | 1157.28 | 826.66 |
| europe-west2 | London π | 3 | 1 | 2.5244 | 0.7 | 1842.82 | 1160.99 | 829.28 |
| europe-west3 | Frankfurt | 3 | 1 | 2.5244 | 0.6696 | 1842.82 | 1160.99 | 829.28 |
| europe-west12 | Turin | 1 | 1 | 2.5278 | 0.2423 | 1845.28 | 1162.46 | 830.23 |
| asia-east2 | Hong Kong | 1 | 1 | 2.7411 | 0.427 | 2000.99 | 1260.65 | 900.43 |
| australia-southeast1 | Sydney | 1 | 1 | 2.7813 | 0.529 | 2030.36 | 1279.12 | 913.75 |
| australia-southeast2 | Melbourne | 1 | 1 | 2.7813 | 0.3044 | 2030.36 | 1279.12 | 913.75 |
| southamerica-east1 | SΓ£o Paulo π | 3 | 1 | 3.1114 | 0.5123 | 2271.29 | 1430.89 | 1022.14 |
| me-central2 | Dammam | 1 | 1 | 3.1352 | 0.3001 | 2288.72 | 1441.82 | 1029.75 |