Google Compute Engine Machine Type c3-standard-176-lssd
General-purpose Google Compute Engine machine type c3-standard-176-lssd with 176 vCPU and 704 GB memory. Local SSD storage is required and automatically attached. Additional costs for Local SSD storage are charged. Available in 20 Google Cloud regions.
β Instance Picker with filter on machine type c3-standard-176-lssd Compare machine type c3-standard-176-lssd
Google Cloud VM c3-standard-176-lssd
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c3-standard-176-lssd.
| Series | C3 |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 176 |
| Memory | 704 GB |
| CPU Manufactur | Intel |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 1.9 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 100 Gbps |
| Network Tier 1 | 200 Gbps |
| Max. Disk Size | 512 TB |
| Max. Number of Disks | 128 |
| Local SSD | βοΈ Mandatory, additional costs! |
| SAP Application | β |
| SAP HANA | β |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | βοΈ |
| Sustained Use Discount (SUD) | β |
| GCE API Description | 176 vCPUs, 704 GB RAM, 32 local SSDs |
Costs (Pricing) for c3-standard-176-lssd
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c3-standard-176-lssd.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 10.1858 | 11.8566 | 16.2973 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 1.4881 | 2.7541 | 6.0505 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 7435.65 | 8655.33 | 11897.04 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 1086.3 | 2010.46 | 4416.86 |
| 1 year commitment (CUD) | 4684.55 | 5452.97 | 7495.29 |
| 3 year commitment (CUD) | 3346.05 | 3876.41 | 5275.23 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c3-standard-176-lssd.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 5910.08 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 1233.41 | 1233.41 | 1233.41 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 1927.2 | 1927.2 | 1927.2 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c3-standard-176-lssd in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 38%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa π | 3 | 1 | 10.1858 | 1.9362 | 7435.65 | 4684.55 | 3346.05 |
| us-east1 | South Carolina | 3 | 1 | 10.1858 | 1.9362 | 7435.65 | 4684.55 | 3346.05 |
| us-east5 | Columbus | 1 | 1 | 10.1858 | 2.8737 | 7435.65 | 4684.55 | 3346.05 |
| us-west1 | Oregon π | 2 | 1 | 10.1858 | 1.9362 | 7435.65 | 4684.55 | 3346.05 |
| us-east4 | Northern Virginia | 3 | 1 | 10.3173 | 3.1841 | 7531.65 | 4745.03 | 3389.25 |
| europe-west4 | Netherlands π | 3 | 1 | 10.7609 | 4.376 | 7855.43 | 4949.02 | 3534.96 |
| asia-south1 | Mumbai | 3 | 1 | 10.8037 | 1.4881 | 7886.67 | 4968.7 | 3549.02 |
| europe-west1 | Belgium π | 3 | 1 | 11.0827 | 3.6719 | 8090.34 | 5097.02 | 3640.67 |
| me-west1 | Tel Aviv | 3 | 1 | 11.2044 | 2.3029 | 8179.21 | 5153.01 | 3680.66 |
| northamerica-northeast1 | MontrΓ©al π | 1 | 1 | 11.2142 | 2.1586 | 8186.34 | 5157.5 | 3683.87 |
| us-west4 | Las Vegas | 2 | 1 | 11.4377 | 2.8897 | 8349.52 | 5260.31 | 3757.3 |
| europe-west2 | London π | 2 | 1 | 11.6907 | 5.1804 | 8534.24 | 5376.68 | 3840.42 |
| us-south1 | Dallas π | 2 | 1 | 12.0193 | 1.6309 | 8774.07 | 5527.77 | 3948.34 |
| europe-west3 | Frankfurt | 3 | 1 | 12.0456 | 3.3586 | 8793.27 | 5539.87 | 3956.98 |
| asia-southeast1 | Singapore | 3 | 1 | 12.3904 | 6.0505 | 9045.01 | 5698.47 | 4070.27 |
| australia-southeast1 | Sydney | 3 | 1 | 12.8638 | 2.661 | 9390.56 | 5916.17 | 4225.77 |
| asia-northeast1 | Tokyo | 1 | 1 | 13.1014 | 1.8976 | 9564.03 | 6025.46 | 4303.83 |
| asia-northeast2 | Osaka | 2 | 1 | 13.1014 | 1.6482 | 9564.03 | 6025.46 | 4303.83 |
| southamerica-east1 | SΓ£o Paulo π | 3 | 1 | 16.0585 | 1.8992 | 11722.68 | 7385.44 | 5275.23 |
| me-central2 | Dammam | 3 | 1 | 16.2973 | 2.0009 | 11897.04 | 7495.29 | 4983.67 |