Google Compute Engine Machine Type c3-standard-22-lssd
General-purpose Google Compute Engine machine type c3-standard-22-lssd with 22 vCPU and 88 GB memory. Local SSD storage is required and automatically attached. Additional costs for Local SSD storage are charged. Available in 20 Google Cloud regions.
β Instance Picker with filter on machine type c3-standard-22-lssd Compare machine type c3-standard-22-lssd
Google Cloud VM c3-standard-22-lssd
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c3-standard-22-lssd.
| Series | C3 |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 22 |
| Memory | 88 GB |
| CPU Manufactur | Intel |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 1.9 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 23 Gbps |
| Network Tier 1 | - |
| Max. Disk Size | 257 TB |
| Max. Number of Disks | 128 |
| Local SSD | βοΈ Mandatory, additional costs! |
| SAP Application | β |
| SAP HANA | β |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | βοΈ |
| Sustained Use Discount (SUD) | β |
| GCE API Description | 22 vCPUs, 88 GB RAM, 4 local SSDs |
Costs (Pricing) for c3-standard-22-lssd
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c3-standard-22-lssd.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 1.2732 | 1.4821 | 2.0372 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 0.186 | 0.3443 | 0.7563 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 929.46 | 1081.92 | 1487.13 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 135.79 | 251.31 | 552.11 |
| 1 year commitment (CUD) | 585.57 | 681.62 | 936.91 |
| 3 year commitment (CUD) | 418.26 | 484.55 | 659.4 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c3-standard-22-lssd.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 738.76 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 173.45 | 173.45 | 173.45 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 260.98 | 260.98 | 260.98 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c3-standard-22-lssd in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 38%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa π | 3 | 1 | 1.2732 | 0.242 | 929.46 | 585.57 | 418.26 |
| us-east1 | South Carolina | 3 | 1 | 1.2732 | 0.242 | 929.46 | 585.57 | 418.26 |
| us-east5 | Columbus | 1 | 1 | 1.2732 | 0.3592 | 929.46 | 585.57 | 418.26 |
| us-west1 | Oregon π | 2 | 1 | 1.2732 | 0.242 | 929.46 | 585.57 | 418.26 |
| us-east4 | Northern Virginia | 3 | 1 | 1.2897 | 0.398 | 941.46 | 593.13 | 423.66 |
| europe-west4 | Netherlands π | 3 | 1 | 1.3451 | 0.547 | 981.93 | 618.63 | 441.87 |
| asia-south1 | Mumbai | 3 | 1 | 1.3505 | 0.186 | 985.83 | 621.09 | 443.63 |
| europe-west1 | Belgium π | 3 | 1 | 1.3853 | 0.459 | 1011.29 | 637.13 | 455.08 |
| me-west1 | Tel Aviv | 3 | 1 | 1.4006 | 0.2879 | 1022.4 | 644.13 | 460.08 |
| northamerica-northeast1 | MontrΓ©al π | 1 | 1 | 1.4018 | 0.2698 | 1023.29 | 644.69 | 460.48 |
| us-west4 | Las Vegas | 2 | 1 | 1.4297 | 0.3612 | 1043.69 | 657.54 | 469.66 |
| europe-west2 | London π | 2 | 1 | 1.4613 | 0.6475 | 1066.78 | 672.08 | 480.05 |
| us-south1 | Dallas π | 2 | 1 | 1.5024 | 0.2039 | 1096.76 | 690.97 | 493.54 |
| europe-west3 | Frankfurt | 3 | 1 | 1.5057 | 0.4198 | 1099.16 | 692.48 | 494.62 |
| asia-southeast1 | Singapore | 3 | 1 | 1.5488 | 0.7563 | 1130.63 | 712.31 | 508.78 |
| australia-southeast1 | Sydney | 3 | 1 | 1.608 | 0.3326 | 1173.82 | 739.52 | 528.22 |
| asia-northeast1 | Tokyo | 1 | 1 | 1.6377 | 0.2372 | 1195.5 | 753.18 | 537.98 |
| asia-northeast2 | Osaka | 2 | 1 | 1.6377 | 0.206 | 1195.5 | 753.18 | 537.98 |
| southamerica-east1 | SΓ£o Paulo π | 3 | 1 | 2.0073 | 0.2374 | 1465.34 | 923.18 | 659.4 |
| me-central2 | Dammam | 3 | 1 | 2.0372 | 0.2501 | 1487.13 | 936.91 | 622.96 |