Google Compute Engine Machine Type c3-standard-4-lssd
General-purpose Google Compute Engine machine type c3-standard-4-lssd with 4 vCPU and 16 GB memory. Local SSD storage is required and automatically attached. Additional costs for Local SSD storage are charged. Available in 20 Google Cloud regions.
β Instance Picker with filter on machine type c3-standard-4-lssd Compare machine type c3-standard-4-lssd
Google Cloud VM c3-standard-4-lssd
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c3-standard-4-lssd.
| Series | C3 |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 4 |
| Memory | 16 GB |
| CPU Manufactur | Intel |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 1.9 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 23 Gbps |
| Network Tier 1 | - |
| Max. Disk Size | 257 TB |
| Max. Number of Disks | 128 |
| Local SSD | βοΈ Mandatory, additional costs! |
| SAP Application | β |
| SAP HANA | β |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | βοΈ |
| Sustained Use Discount (SUD) | β |
| GCE API Description | 4 vCPUs, 16 GB RAM, 1 local SSD |
Costs (Pricing) for c3-standard-4-lssd
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c3-standard-4-lssd.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 0.2427 | 0.2826 | 0.3883 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 0.0373 | 0.0674 | 0.1427 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 177.17 | 206.3 | 283.48 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 27.21 | 49.2 | 104.17 |
| 1 year commitment (CUD) | 111.62 | 129.97 | 178.59 |
| 3 year commitment (CUD) | 79.73 | 92.41 | 125.41 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c3-standard-4-lssd.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 134.32 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 42.05 | 42.05 | 42.05 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 248.2 | 100.01 | 89.42 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 65.7 | 65.7 | 65.7 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c3-standard-4-lssd in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 37%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa π | 3 | 1 | 0.2427 | 0.0481 | 177.17 | 111.62 | 79.73 |
| us-east1 | South Carolina | 3 | 1 | 0.2427 | 0.0481 | 177.17 | 111.62 | 79.73 |
| us-east5 | Columbus | 1 | 1 | 0.2427 | 0.0709 | 177.17 | 111.62 | 79.73 |
| us-west1 | Oregon π | 2 | 1 | 0.2427 | 0.0481 | 177.17 | 111.62 | 79.73 |
| us-east4 | Northern Virginia | 3 | 1 | 0.2468 | 0.0785 | 180.17 | 113.51 | 81.08 |
| europe-west4 | Netherlands π | 3 | 1 | 0.2569 | 0.1046 | 187.53 | 118.15 | 84.39 |
| asia-south1 | Mumbai | 3 | 1 | 0.259 | 0.0373 | 189.06 | 119.11 | 85.08 |
| europe-west1 | Belgium π | 3 | 1 | 0.2631 | 0.0875 | 192.05 | 121 | 86.42 |
| me-west1 | Tel Aviv | 3 | 1 | 0.267 | 0.0565 | 194.89 | 122.78 | 87.7 |
| northamerica-northeast1 | MontrΓ©al π | 1 | 1 | 0.2672 | 0.0535 | 195.05 | 122.89 | 87.77 |
| us-west4 | Las Vegas | 2 | 1 | 0.2723 | 0.0707 | 198.76 | 125.22 | 89.44 |
| europe-west2 | London π | 2 | 1 | 0.2791 | 0.1234 | 203.78 | 128.38 | 91.7 |
| us-south1 | Dallas π | 2 | 1 | 0.2864 | 0.0425 | 209.07 | 131.71 | 94.08 |
| europe-west3 | Frankfurt | 3 | 1 | 0.2872 | 0.0831 | 209.67 | 132.09 | 94.35 |
| asia-southeast1 | Singapore | 3 | 1 | 0.2939 | 0.1427 | 214.57 | 135.18 | 96.56 |
| australia-southeast1 | Sydney | 3 | 1 | 0.3075 | 0.0643 | 224.47 | 141.42 | 101.01 |
| asia-northeast1 | Tokyo | 1 | 1 | 0.3123 | 0.05 | 228 | 143.64 | 102.6 |
| asia-northeast2 | Osaka | 2 | 1 | 0.3123 | 0.0408 | 228 | 143.64 | 102.6 |
| southamerica-east1 | SΓ£o Paulo π | 3 | 1 | 0.3818 | 0.0479 | 278.7 | 175.58 | 125.41 |
| me-central2 | Dammam | 3 | 1 | 0.3883 | 0.0495 | 283.48 | 178.59 | 119.16 |