Google Compute Engine Machine Type c3-standard-44-lssd
General-purpose Google Compute Engine machine type c3-standard-44-lssd with 44 vCPU and 176 GB memory. Local SSD storage is required and automatically attached. Additional costs for Local SSD storage are charged. Available in 20 Google Cloud regions.
β Instance Picker with filter on machine type c3-standard-44-lssd Compare machine type c3-standard-44-lssd
Google Cloud VM c3-standard-44-lssd
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c3-standard-44-lssd.
| Series | C3 |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 44 |
| Memory | 176 GB |
| CPU Manufactur | Intel |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 1.9 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 32 Gbps |
| Network Tier 1 | 50 Gbps |
| Max. Disk Size | 512 TB |
| Max. Number of Disks | 128 |
| Local SSD | βοΈ Mandatory, additional costs! |
| SAP Application | β |
| SAP HANA | β |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | βοΈ |
| Sustained Use Discount (SUD) | β |
| GCE API Description | 44 vCPUs, 176 GB RAM, 8 local SSDs |
Costs (Pricing) for c3-standard-44-lssd
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c3-standard-44-lssd.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 2.5465 | 2.9642 | 4.0743 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 0.372 | 0.6885 | 1.5126 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 1858.91 | 2163.83 | 2974.26 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 271.57 | 502.62 | 1104.21 |
| 1 year commitment (CUD) | 1171.14 | 1363.24 | 1873.82 |
| 3 year commitment (CUD) | 836.51 | 969.1 | 1318.81 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c3-standard-44-lssd.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 1477.52 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 346.9 | 346.9 | 346.9 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 521.95 | 521.95 | 521.95 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c3-standard-44-lssd in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 37%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa π | 3 | 1 | 2.5465 | 0.4841 | 1858.91 | 1171.14 | 836.51 |
| us-east1 | South Carolina | 3 | 1 | 2.5465 | 0.4841 | 1858.91 | 1171.14 | 836.51 |
| us-east5 | Columbus | 1 | 1 | 2.5465 | 0.7184 | 1858.91 | 1171.14 | 836.51 |
| us-west1 | Oregon π | 2 | 1 | 2.5465 | 0.4841 | 1858.91 | 1171.14 | 836.51 |
| us-east4 | Northern Virginia | 3 | 1 | 2.5793 | 0.796 | 1882.91 | 1186.26 | 847.31 |
| europe-west4 | Netherlands π | 3 | 1 | 2.6902 | 1.094 | 1963.86 | 1237.26 | 883.74 |
| asia-south1 | Mumbai | 3 | 1 | 2.7009 | 0.372 | 1971.67 | 1242.18 | 887.25 |
| europe-west1 | Belgium π | 3 | 1 | 2.7707 | 0.918 | 2022.58 | 1274.25 | 910.17 |
| me-west1 | Tel Aviv | 3 | 1 | 2.8011 | 0.5757 | 2044.8 | 1288.25 | 920.17 |
| northamerica-northeast1 | MontrΓ©al π | 1 | 1 | 2.8035 | 0.5396 | 2046.58 | 1289.37 | 920.97 |
| us-west4 | Las Vegas | 2 | 1 | 2.8594 | 0.7224 | 2087.38 | 1315.08 | 939.32 |
| europe-west2 | London π | 2 | 1 | 2.9227 | 1.2951 | 2133.56 | 1344.17 | 960.11 |
| us-south1 | Dallas π | 2 | 1 | 3.0048 | 0.4077 | 2193.52 | 1381.94 | 987.09 |
| europe-west3 | Frankfurt | 3 | 1 | 3.0114 | 0.8397 | 2198.32 | 1384.97 | 989.25 |
| asia-southeast1 | Singapore | 3 | 1 | 3.0976 | 1.5126 | 2261.25 | 1424.62 | 1017.57 |
| australia-southeast1 | Sydney | 3 | 1 | 3.2159 | 0.6652 | 2347.64 | 1479.04 | 1056.44 |
| asia-northeast1 | Tokyo | 1 | 1 | 3.2754 | 0.4744 | 2391.01 | 1506.37 | 1075.96 |
| asia-northeast2 | Osaka | 2 | 1 | 3.2754 | 0.4121 | 2391.01 | 1506.37 | 1075.96 |
| southamerica-east1 | SΓ£o Paulo π | 3 | 1 | 4.0146 | 0.4748 | 2930.67 | 1846.36 | 1318.81 |
| me-central2 | Dammam | 3 | 1 | 4.0743 | 0.5002 | 2974.26 | 1873.82 | 1245.92 |