Google Compute Engine Machine Type c3-standard-8-lssd
General-purpose Google Compute Engine machine type c3-standard-8-lssd with 8 vCPU and 32 GB memory. Local SSD storage is required and automatically attached. Additional costs for Local SSD storage are charged. Available in 20 Google Cloud regions.
β Instance Picker with filter on machine type c3-standard-8-lssd Compare machine type c3-standard-8-lssd
Google Cloud VM c3-standard-8-lssd
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c3-standard-8-lssd.
| Series | C3 |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 8 |
| Memory | 32 GB |
| CPU Manufactur | Intel |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 1.9 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 23 Gbps |
| Network Tier 1 | - |
| Max. Disk Size | 257 TB |
| Max. Number of Disks | 128 |
| Local SSD | βοΈ Mandatory, additional costs! |
| SAP Application | β |
| SAP HANA | β |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | βοΈ |
| Sustained Use Discount (SUD) | β |
| GCE API Description | 8 vCPUs, 32 GB RAM, 2 local SSDs |
Costs (Pricing) for c3-standard-8-lssd
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c3-standard-8-lssd.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 0.4854 | 0.5652 | 0.7767 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 0.0746 | 0.1348 | 0.2854 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 354.35 | 412.59 | 566.96 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 54.43 | 98.41 | 208.33 |
| 1 year commitment (CUD) | 223.24 | 259.94 | 357.19 |
| 3 year commitment (CUD) | 159.46 | 184.83 | 250.83 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c3-standard-8-lssd.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 268.64 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 84.1 | 84.1 | 84.1 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 131.4 | 131.4 | 131.4 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c3-standard-8-lssd in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 38%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa π | 3 | 1 | 0.4854 | 0.0962 | 354.35 | 223.24 | 159.46 |
| us-east1 | South Carolina | 3 | 1 | 0.4854 | 0.0962 | 354.35 | 223.24 | 159.46 |
| us-east5 | Columbus | 1 | 1 | 0.4854 | 0.1418 | 354.35 | 223.24 | 159.46 |
| us-west1 | Oregon π | 2 | 1 | 0.4854 | 0.0962 | 354.35 | 223.24 | 159.46 |
| us-east4 | Northern Virginia | 3 | 1 | 0.4936 | 0.1571 | 360.35 | 227.02 | 162.16 |
| europe-west4 | Netherlands π | 3 | 1 | 0.5138 | 0.2093 | 375.07 | 236.3 | 168.78 |
| asia-south1 | Mumbai | 3 | 1 | 0.518 | 0.0746 | 378.12 | 238.22 | 170.16 |
| europe-west1 | Belgium π | 3 | 1 | 0.5262 | 0.1751 | 384.11 | 241.99 | 172.85 |
| me-west1 | Tel Aviv | 3 | 1 | 0.5339 | 0.113 | 389.78 | 245.57 | 175.4 |
| northamerica-northeast1 | MontrΓ©al π | 1 | 1 | 0.5344 | 0.1069 | 390.11 | 245.77 | 175.55 |
| us-west4 | Las Vegas | 2 | 1 | 0.5446 | 0.1413 | 397.52 | 250.44 | 178.89 |
| europe-west2 | London π | 2 | 1 | 0.5583 | 0.2468 | 407.56 | 256.77 | 183.4 |
| us-south1 | Dallas π | 2 | 1 | 0.5728 | 0.085 | 418.13 | 263.43 | 188.16 |
| europe-west3 | Frankfurt | 3 | 1 | 0.5744 | 0.1661 | 419.33 | 264.18 | 188.7 |
| asia-southeast1 | Singapore | 3 | 1 | 0.5879 | 0.2854 | 429.14 | 270.36 | 193.11 |
| australia-southeast1 | Sydney | 3 | 1 | 0.615 | 0.1286 | 448.93 | 282.83 | 202.02 |
| asia-northeast1 | Tokyo | 1 | 1 | 0.6247 | 0.1001 | 456 | 287.29 | 205.2 |
| asia-northeast2 | Osaka | 2 | 1 | 0.6247 | 0.0815 | 456 | 287.29 | 205.2 |
| southamerica-east1 | SΓ£o Paulo π | 3 | 1 | 0.7636 | 0.0959 | 557.39 | 351.17 | 250.83 |
| me-central2 | Dammam | 3 | 1 | 0.7767 | 0.0991 | 566.96 | 357.19 | 238.31 |