Google Compute Engine Machine Type c3-standard-88-lssd
General-purpose Google Compute Engine machine type c3-standard-88-lssd with 88 vCPU and 352 GB memory. Local SSD storage is required and automatically attached. Additional costs for Local SSD storage are charged. Available in 20 Google Cloud regions.
β Instance Picker with filter on machine type c3-standard-88-lssd Compare machine type c3-standard-88-lssd
Google Cloud VM c3-standard-88-lssd
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c3-standard-88-lssd.
| Series | C3 |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 88 |
| Memory | 352 GB |
| CPU Manufactur | Intel |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 1.9 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 62 Gbps |
| Network Tier 1 | 100 Gbps |
| Max. Disk Size | 512 TB |
| Max. Number of Disks | 128 |
| Local SSD | βοΈ Mandatory, additional costs! |
| SAP Application | β |
| SAP HANA | β |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | βοΈ |
| Sustained Use Discount (SUD) | β |
| GCE API Description | 88 vCPUs, 352 GB RAM, 16 local SSDs |
Costs (Pricing) for c3-standard-88-lssd
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c3-standard-88-lssd.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 5.0929 | 5.9283 | 8.1487 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 0.744 | 1.377 | 3.0252 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 3717.82 | 4327.67 | 5948.52 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 543.15 | 1005.23 | 2208.43 |
| 1 year commitment (CUD) | 2342.28 | 2726.49 | 3747.64 |
| 3 year commitment (CUD) | 1673.03 | 1938.21 | 2637.61 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c3-standard-88-lssd.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 2955.04 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 693.79 | 693.79 | 693.79 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 1043.9 | 1043.9 | 1043.9 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c3-standard-88-lssd in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 38%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa π | 3 | 1 | 5.0929 | 0.9681 | 3717.82 | 2342.28 | 1673.03 |
| us-east1 | South Carolina | 3 | 1 | 5.0929 | 0.9681 | 3717.82 | 2342.28 | 1673.03 |
| us-east5 | Columbus | 1 | 1 | 5.0929 | 1.4369 | 3717.82 | 2342.28 | 1673.03 |
| us-west1 | Oregon π | 2 | 1 | 5.0929 | 0.9681 | 3717.82 | 2342.28 | 1673.03 |
| us-east4 | Northern Virginia | 3 | 1 | 5.1587 | 1.5921 | 3765.82 | 2372.52 | 1694.63 |
| europe-west4 | Netherlands π | 3 | 1 | 5.3804 | 2.188 | 3927.72 | 2474.51 | 1767.48 |
| asia-south1 | Mumbai | 3 | 1 | 5.4018 | 0.744 | 3943.34 | 2484.35 | 1774.51 |
| europe-west1 | Belgium π | 3 | 1 | 5.5413 | 1.836 | 4045.17 | 2548.51 | 1820.33 |
| me-west1 | Tel Aviv | 3 | 1 | 5.6022 | 1.1514 | 4089.61 | 2576.5 | 1840.33 |
| northamerica-northeast1 | MontrΓ©al π | 1 | 1 | 5.6071 | 1.0793 | 4093.17 | 2578.75 | 1841.93 |
| us-west4 | Las Vegas | 2 | 1 | 5.7189 | 1.4449 | 4174.76 | 2630.15 | 1878.65 |
| europe-west2 | London π | 2 | 1 | 5.8454 | 2.5902 | 4267.12 | 2688.34 | 1920.21 |
| us-south1 | Dallas π | 2 | 1 | 6.0096 | 0.8155 | 4387.03 | 2763.89 | 1974.17 |
| europe-west3 | Frankfurt | 3 | 1 | 6.0228 | 1.6793 | 4396.63 | 2769.93 | 1978.49 |
| asia-southeast1 | Singapore | 3 | 1 | 6.1952 | 3.0252 | 4522.5 | 2849.24 | 2035.14 |
| australia-southeast1 | Sydney | 3 | 1 | 6.4319 | 1.3305 | 4695.28 | 2958.09 | 2112.88 |
| asia-northeast1 | Tokyo | 1 | 1 | 6.5507 | 0.9488 | 4782.01 | 3012.73 | 2151.91 |
| asia-northeast2 | Osaka | 2 | 1 | 6.5507 | 0.8241 | 4782.01 | 3012.73 | 2151.91 |
| southamerica-east1 | SΓ£o Paulo π | 3 | 1 | 8.0292 | 0.9496 | 5861.34 | 3692.72 | 2637.61 |
| me-central2 | Dammam | 3 | 1 | 8.1487 | 1.0004 | 5948.52 | 3747.64 | 2491.83 |