Google Compute Engine Machine Type c3d-highmem-180-lssd
General-purpose Google Compute Engine machine type c3d-highmem-180-lssd with 180 vCPU and 1440 GB memory. Local SSD storage is required and automatically attached. Additional costs for Local SSD storage are charged. Available in 6 Google Cloud regions.
โ Instance Picker with filter on machine type c3d-highmem-180-lssd Compare machine type c3d-highmem-180-lssd
Google Cloud VM c3d-highmem-180-lssd
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c3d-highmem-180-lssd.
| Series | C3D |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 180 |
| Memory | 1440 GB |
| CPU Manufactur | AMD |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 2.6 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3.45 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 100 Gbps |
| Network Tier 1 | 150 Gbps |
| Max. Disk Size | 512 TB |
| Max. Number of Disks | 128 |
| Local SSD | โ๏ธ Mandatory, additional costs! |
| SAP Application | โ |
| SAP HANA | โ |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | โ๏ธ |
| Sustained Use Discount (SUD) | โ |
| GCE API Description | 180 vCPUs, 1440 GB RAM, 16 local SSDs |
Costs (Pricing) for c3d-highmem-180-lssd
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c3d-highmem-180-lssd.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 11.6798 | 12.6827 | 14.3215 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 2.1638 | 3.4388 | 6.8086 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 8526.28 | 9258.38 | 10454.69 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 1579.6 | 2510.35 | 4970.27 |
| 1 year commitment (CUD) | 5371.29 | 5829.97 | 6586.13 |
| 3 year commitment (CUD) | 3836.2 | 4163.79 | 4703.84 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c3d-highmem-180-lssd.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 6044.4 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 1261.44 | 1261.44 | 1261.44 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 1971 | 1971 | 1971 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c3d-highmem-180-lssd in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 18%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa ๐ | 3 | 1 | 11.6798 | 2.1638 | 8526.28 | 5371.29 | 3836.2 |
| us-east1 | South Carolina | 2 | 1 | 11.6798 | 2.1638 | 8526.28 | 5371.29 | 3836.2 |
| europe-north2 | Stockholm ๐ | 1 | 1 | 12.2638 | 2.2694 | 8952.59 | 5624.73 | 4017.21 |
| northamerica-south1 | Mexico | 3 | 1 | 12.731 | 3.1573 | 9293.64 | 5854.7 | 4181.46 |
| asia-east1 | Taiwan | 1 | 1 | 13.4203 | 4.07 | 9796.79 | 6171.66 | 4407.83 |
| asia-southeast1 | Singapore | 1 | 1 | 14.3215 | 6.8086 | 10454.69 | 6586.13 | 4703.84 |