Google Compute Engine Machine Type c3d-highmem-360-lssd
General-purpose Google Compute Engine machine type c3d-highmem-360-lssd with 360 vCPU and 2880 GB memory. Local SSD storage is required and automatically attached. Additional costs for Local SSD storage are charged. Available in 6 Google Cloud regions.
โ Instance Picker with filter on machine type c3d-highmem-360-lssd Compare machine type c3d-highmem-360-lssd
Google Cloud VM c3d-highmem-360-lssd
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c3d-highmem-360-lssd.
| Series | C3D |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 360 |
| Memory | 2880 GB |
| CPU Manufactur | AMD |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 2.6 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3.45 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 100 Gbps |
| Network Tier 1 | 200 Gbps |
| Max. Disk Size | 512 TB |
| Max. Number of Disks | 128 |
| Local SSD | โ๏ธ Mandatory, additional costs! |
| SAP Application | โ |
| SAP HANA | โ |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | โ๏ธ |
| Sustained Use Discount (SUD) | โ |
| GCE API Description | 360 vCPUs, 2880 GB RAM, 32 local SSDs |
Costs (Pricing) for c3d-highmem-360-lssd
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c3d-highmem-360-lssd.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 23.3597 | 25.3654 | 28.643 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 4.3277 | 6.8777 | 13.6172 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 17052.56 | 18516.76 | 20909.39 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 3159.21 | 5020.7 | 9940.54 |
| 1 year commitment (CUD) | 10742.57 | 11659.93 | 13172.25 |
| 3 year commitment (CUD) | 7672.4 | 8327.58 | 9407.69 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c3d-highmem-360-lssd.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 12088.8 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 2522.88 | 2522.88 | 2522.88 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 3942 | 3942 | 3942 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c3d-highmem-360-lssd in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 18%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa ๐ | 3 | 1 | 23.3597 | 4.3277 | 17052.56 | 10742.57 | 7672.4 |
| us-east1 | South Carolina | 2 | 1 | 23.3597 | 4.3277 | 17052.56 | 10742.57 | 7672.4 |
| europe-north2 | Stockholm ๐ | 1 | 1 | 24.5277 | 4.5389 | 17905.19 | 11249.46 | 8034.42 |
| northamerica-south1 | Mexico | 3 | 1 | 25.462 | 6.3145 | 18587.29 | 11709.4 | 8362.92 |
| asia-east1 | Taiwan | 1 | 1 | 26.8405 | 8.1401 | 19593.57 | 12343.33 | 8815.66 |
| asia-southeast1 | Singapore | 1 | 1 | 28.643 | 13.6172 | 20909.39 | 13172.25 | 9407.69 |