Google Compute Engine Machine Type c3d-highmem-90-lssd
General-purpose Google Compute Engine machine type c3d-highmem-90-lssd with 90 vCPU and 720 GB memory. Local SSD storage is required and automatically attached. Additional costs for Local SSD storage are charged. Available in 6 Google Cloud regions.
โ Instance Picker with filter on machine type c3d-highmem-90-lssd Compare machine type c3d-highmem-90-lssd
Google Cloud VM c3d-highmem-90-lssd
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c3d-highmem-90-lssd.
| Series | C3D |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 90 |
| Memory | 720 GB |
| CPU Manufactur | AMD |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 2.6 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3.45 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 60 Gbps |
| Network Tier 1 | 100 Gbps |
| Max. Disk Size | 512 TB |
| Max. Number of Disks | 128 |
| Local SSD | โ๏ธ Mandatory, additional costs! |
| SAP Application | โ |
| SAP HANA | โ |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | โ๏ธ |
| Sustained Use Discount (SUD) | โ |
| GCE API Description | 90 vCPUs, 720 GB RAM, 8 local SSDs |
Costs (Pricing) for c3d-highmem-90-lssd
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c3d-highmem-90-lssd.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 5.8399 | 6.3414 | 7.1607 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 1.0819 | 1.7194 | 3.4043 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 4263.14 | 4629.19 | 5227.35 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 789.8 | 1255.17 | 2485.14 |
| 1 year commitment (CUD) | 2685.64 | 2914.98 | 3293.06 |
| 3 year commitment (CUD) | 1918.1 | 2081.9 | 2351.92 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c3d-highmem-90-lssd.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 3022.2 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 709.56 | 709.56 | 709.56 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 1067.63 | 1067.63 | 1067.63 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c3d-highmem-90-lssd in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 18%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa ๐ | 3 | 1 | 5.8399 | 1.0819 | 4263.14 | 2685.64 | 1918.1 |
| us-east1 | South Carolina | 2 | 1 | 5.8399 | 1.0819 | 4263.14 | 2685.64 | 1918.1 |
| europe-north2 | Stockholm ๐ | 1 | 1 | 6.1319 | 1.1347 | 4476.3 | 2812.37 | 2008.61 |
| northamerica-south1 | Mexico | 3 | 1 | 6.3655 | 1.5786 | 4646.82 | 2927.35 | 2090.73 |
| asia-east1 | Taiwan | 1 | 1 | 6.7101 | 2.035 | 4898.39 | 3085.83 | 2203.92 |
| asia-southeast1 | Singapore | 1 | 1 | 7.1607 | 3.4043 | 5227.35 | 3293.06 | 2351.92 |