Google Compute Engine Machine Type c3d-standard-16-lssd
General-purpose Google Compute Engine machine type c3d-standard-16-lssd with 16 vCPU and 64 GB memory. Local SSD storage is required and automatically attached. Additional costs for Local SSD storage are charged. Available in 10 Google Cloud regions.
โ Instance Picker with filter on machine type c3d-standard-16-lssd Compare machine type c3d-standard-16-lssd
Google Cloud VM c3d-standard-16-lssd
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c3d-standard-16-lssd.
| Series | C3D |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 16 |
| Memory | 64 GB |
| CPU Manufactur | AMD |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 2.6 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3.45 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 20 Gbps |
| Network Tier 1 | - |
| Max. Disk Size | 257 TB |
| Max. Number of Disks | 128 |
| Local SSD | โ๏ธ Mandatory, additional costs! |
| SAP Application | โ |
| SAP HANA | โ |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | โ๏ธ |
| Sustained Use Discount (SUD) | โ |
| GCE API Description | 16 vCPUs, 64 GB RAM, 1 local SSD |
Costs (Pricing) for c3d-standard-16-lssd
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c3d-standard-16-lssd.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 0.7675 | 0.8316 | 0.9413 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 0.1418 | 0.2876 | 0.4476 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 560.26 | 607.09 | 687.18 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 103.5 | 209.96 | 326.76 |
| 1 year commitment (CUD) | 352.95 | 382.45 | 432.91 |
| 3 year commitment (CUD) | 252.09 | 273.16 | 309.2 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c3d-standard-16-lssd.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 537.28 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 126.14 | 126.14 | 126.14 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 189.8 | 189.8 | 189.8 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c3d-standard-16-lssd in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 18%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa ๐ | 4 | 1 | 0.7675 | 0.1418 | 560.26 | 352.95 | 252.09 |
| us-east1 | South Carolina | 3 | 1 | 0.7675 | 0.1418 | 560.26 | 352.95 | 252.09 |
| us-east4 | Northern Virginia | 3 | 1 | 0.7716 | 0.3093 | 563.26 | 354.84 | 253.44 |
| asia-south1 | Mumbai | 3 | 1 | 0.8048 | 0.2593 | 587.47 | 370.09 | 264.33 |
| europe-west4 | Netherlands ๐ | 3 | 1 | 0.8079 | 0.4003 | 589.77 | 371.54 | 265.37 |
| europe-west1 | Belgium ๐ | 3 | 1 | 0.8409 | 0.2125 | 613.87 | 386.72 | 276.21 |
| europe-north1 | Finland ๐ | 1 | 1 | 0.845 | 0.401 | 616.87 | 388.61 | 277.56 |
| us-west4 | Las Vegas | 1 | 1 | 0.8633 | 0.1515 | 630.23 | 397.03 | 283.57 |
| europe-west3 | Frankfurt | 2 | 1 | 0.9064 | 0.411 | 661.71 | 416.86 | 297.73 |
| asia-southeast1 | Singapore | 3 | 1 | 0.9413 | 0.4476 | 687.18 | 432.91 | 309.2 |