Google Compute Engine Machine Type c3d-standard-60-lssd
General-purpose Google Compute Engine machine type c3d-standard-60-lssd with 60 vCPU and 240 GB memory. Local SSD storage is required and automatically attached. Additional costs for Local SSD storage are charged. Available in 10 Google Cloud regions.
โ Instance Picker with filter on machine type c3d-standard-60-lssd Compare machine type c3d-standard-60-lssd
Google Cloud VM c3d-standard-60-lssd
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c3d-standard-60-lssd.
| Series | C3D |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 60 |
| Memory | 240 GB |
| CPU Manufactur | AMD |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 2.6 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3.45 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 40 Gbps |
| Network Tier 1 | 75 Gbps |
| Max. Disk Size | 512 TB |
| Max. Number of Disks | 128 |
| Local SSD | โ๏ธ Mandatory, additional costs! |
| SAP Application | โ |
| SAP HANA | โ |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | โ๏ธ |
| Sustained Use Discount (SUD) | โ |
| GCE API Description | 60 vCPUs, 240 GB RAM, 4 local SSDs |
Costs (Pricing) for c3d-standard-60-lssd
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c3d-standard-60-lssd.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 2.8883 | 3.1298 | 3.5413 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 0.5354 | 1.0831 | 1.6833 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 2108.48 | 2284.76 | 2585.18 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 390.87 | 790.69 | 1228.81 |
| 1 year commitment (CUD) | 1328.28 | 1439.33 | 1628.59 |
| 3 year commitment (CUD) | 948.7 | 1028.02 | 1163.19 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c3d-standard-60-lssd.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 2014.8 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 473.04 | 473.04 | 473.04 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 711.75 | 711.75 | 711.75 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c3d-standard-60-lssd in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 18%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa ๐ | 4 | 1 | 2.8883 | 0.5354 | 2108.48 | 1328.28 | 948.7 |
| us-east1 | South Carolina | 3 | 1 | 2.8883 | 0.5354 | 2108.48 | 1328.28 | 948.7 |
| us-east4 | Northern Virginia | 3 | 1 | 2.9048 | 1.1656 | 2120.48 | 1335.84 | 954.1 |
| asia-south1 | Mumbai | 3 | 1 | 3.0302 | 0.9757 | 2212.02 | 1393.51 | 995.29 |
| europe-west4 | Netherlands ๐ | 3 | 1 | 3.041 | 1.5057 | 2219.9 | 1398.47 | 998.84 |
| europe-west1 | Belgium ๐ | 3 | 1 | 3.1637 | 0.8006 | 2309.51 | 1454.93 | 1039.16 |
| europe-north1 | Finland ๐ | 1 | 1 | 3.1802 | 1.5095 | 2321.51 | 1462.49 | 1044.56 |
| us-west4 | Las Vegas | 1 | 1 | 3.2488 | 0.5726 | 2371.62 | 1494.05 | 1067.1 |
| europe-west3 | Frankfurt | 2 | 1 | 3.4115 | 1.5474 | 2490.4 | 1568.88 | 1120.55 |
| asia-southeast1 | Singapore | 3 | 1 | 3.5413 | 1.6833 | 2585.18 | 1628.59 | 1163.19 |