Google Compute Engine Machine Type c3d-standard-90-lssd
General-purpose Google Compute Engine machine type c3d-standard-90-lssd with 90 vCPU and 360 GB memory. Local SSD storage is required and automatically attached. Additional costs for Local SSD storage are charged. Available in 10 Google Cloud regions.
โ Instance Picker with filter on machine type c3d-standard-90-lssd Compare machine type c3d-standard-90-lssd
Google Cloud VM c3d-standard-90-lssd
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c3d-standard-90-lssd.
| Series | C3D |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 90 |
| Memory | 360 GB |
| CPU Manufactur | AMD |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 2.6 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3.45 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 60 Gbps |
| Network Tier 1 | 100 Gbps |
| Max. Disk Size | 512 TB |
| Max. Number of Disks | 128 |
| Local SSD | โ๏ธ Mandatory, additional costs! |
| SAP Application | โ |
| SAP HANA | โ |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | โ๏ธ |
| Sustained Use Discount (SUD) | โ |
| GCE API Description | 90 vCPUs, 360 GB RAM, 8 local SSDs |
Costs (Pricing) for c3d-standard-90-lssd
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c3d-standard-90-lssd.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 4.4147 | 4.7843 | 5.4024 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 0.8332 | 1.6615 | 2.563 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 3222.71 | 3492.54 | 3943.77 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 608.21 | 1212.88 | 1870.97 |
| 1 year commitment (CUD) | 2030.22 | 2200.2 | 2484.47 |
| 3 year commitment (CUD) | 1450.05 | 1571.46 | 1774.49 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c3d-standard-90-lssd.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 3022.2 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 709.56 | 709.56 | 709.56 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 1067.63 | 1067.63 | 1067.63 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c3d-standard-90-lssd in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 18%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa ๐ | 4 | 1 | 4.4147 | 0.8332 | 3222.71 | 2030.22 | 1450.05 |
| us-east1 | South Carolina | 3 | 1 | 4.4147 | 0.8332 | 3222.71 | 2030.22 | 1450.05 |
| us-east4 | Northern Virginia | 3 | 1 | 4.4476 | 1.7936 | 3246.71 | 2045.34 | 1460.85 |
| asia-south1 | Mumbai | 3 | 1 | 4.6439 | 1.4889 | 3390.02 | 2135.62 | 1525.34 |
| europe-west4 | Netherlands ๐ | 3 | 1 | 4.6518 | 2.2966 | 3395.85 | 2139.29 | 1527.96 |
| europe-west1 | Belgium ๐ | 3 | 1 | 4.8278 | 1.231 | 3524.27 | 2220.19 | 1585.74 |
| europe-north1 | Finland ๐ | 1 | 1 | 4.8606 | 2.3095 | 3548.27 | 2235.31 | 1596.54 |
| us-west4 | Las Vegas | 1 | 1 | 4.9636 | 0.8955 | 3623.43 | 2282.66 | 1630.36 |
| europe-west3 | Frankfurt | 2 | 1 | 5.2159 | 2.3704 | 3807.6 | 2398.68 | 1713.22 |
| asia-southeast1 | Singapore | 3 | 1 | 5.4024 | 2.563 | 3943.77 | 2484.47 | 1774.49 |