Google Compute Engine Machine Type c4a-highmem-48
General-purpose Google Compute Engine machine type c4a-highmem-48 with 48 vCPU and 384 GB memory. Available in 24 Google Cloud regions.
β Instance Picker with filter on machine type c4a-highmem-48 Compare machine type c4a-highmem-48
Google Cloud VM c4a-highmem-48
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c4a-highmem-48.
| Series | C4A |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 48 |
| Memory | 384 GB |
| CPU Manufactur | Arm |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 3 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 3 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 34 Gbps |
| Network Tier 1 | 50 Gbps |
| Max. Disk Size | 512 TB |
| Max. Number of Disks | 32 |
| Local SSD | β Optional |
| SAP Application | β |
| SAP HANA | β |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | βοΈ |
| Sustained Use Discount (SUD) | β |
| GCE API Description | 48 vCPUs, 384 GB RAM |
Costs (Pricing) for c4a-highmem-48
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c4a-highmem-48.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 2.8291 | 3.2156 | 4.0455 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 0.6421 | 1.1924 | 1.8146 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 2065.26 | 2347.36 | 2953.24 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 468.77 | 870.48 | 1324.65 |
| 1 year commitment (CUD) | 1361.3 | 1547.24 | 1946.58 |
| 3 year commitment (CUD) | 865.57 | 1053.94 | 1329.24 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c4a-highmem-48.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 1611.84 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 378.43 | 378.43 | 378.43 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 569.4 | 569.4 | 569.4 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c4a-highmem-48 in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 30%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa π | 4 | 1 | 2.8291 | 0.9639 | 2065.26 | 1361.3 | 929.61 |
| us-east1 | South Carolina | 3 | 1 | 2.8291 | 0.9639 | 2065.26 | 1361.3 | 929.61 |
| us-east4 | Northern Virginia | 3 | 1 | 2.8291 | 1.2303 | 2065.26 | 1361.3 | 929.61 |
| us-east5 | Columbus | 2 | 1 | 2.8291 | 1.0171 | 2065.26 | 1361.3 | 865.57 |
| us-west1 | Oregon π | 2 | 1 | 2.8291 | 0.9639 | 2065.26 | 1361.3 | 929.61 |
| asia-south1 | Mumbai | 3 | 1 | 2.9421 | 1.1415 | 2147.74 | 1415.65 | 966.89 |
| europe-west4 | Netherlands π | 3 | 1 | 2.9706 | 0.6421 | 2168.56 | 1429.53 | 976.39 |
| northamerica-south1 | Mexico | 3 | 1 | 3.0838 | 1.0733 | 2251.14 | 1483.84 | 1013.22 |
| europe-north1 | Finland π | 2 | 1 | 3.1151 | 0.768 | 2274.06 | 1498.93 | 1023.6 |
| europe-west1 | Belgium π | 3 | 1 | 3.1151 | 1.2444 | 2274.06 | 1498.93 | 1023.6 |
| northamerica-northeast1 | MontrΓ©al π | 2 | 1 | 3.1151 | 1.2442 | 2274.06 | 1498.93 | 1023.6 |
| northamerica-northeast2 | Toronto π | 2 | 1 | 3.1151 | 1.2442 | 2274.06 | 1498.93 | 1023.6 |
| us-west4 | Las Vegas | 1 | 1 | 3.1864 | 1.2726 | 2326.1 | 1533.24 | 1047.02 |
| europe-west2 | London π | 3 | 1 | 3.225 | 1.2655 | 2354.27 | 1551.78 | 1059.54 |
| asia-east1 | Taiwan | 3 | 1 | 3.2758 | 1.2482 | 2391.36 | 1576.25 | 1076.4 |
| europe-west3 | Frankfurt | 3 | 1 | 3.3384 | 1.0947 | 2437.07 | 1606.41 | 1096.82 |
| us-south1 | Dallas π | 2 | 1 | 3.3384 | 1.1998 | 2437.07 | 1606.41 | 1096.82 |
| us-west2 | Los Angeles | 3 | 1 | 3.4009 | 1.2698 | 2482.65 | 1636.42 | 1117.49 |
| europe-central2 | Warsaw | 1 | 1 | 3.4232 | 1.3101 | 2498.96 | 1647.16 | 1124.83 |
| asia-southeast1 | Singapore | 3 | 1 | 3.4903 | 1.7422 | 2547.91 | 1679.44 | 1146.86 |
| australia-southeast1 | Sydney | 1 | 1 | 3.5368 | 1.2715 | 2581.89 | 1701.79 | 1163.43 |
| asia-northeast1 | Tokyo | 2 | 1 | 3.6332 | 1.8146 | 2652.2 | 1748.19 | 1193.81 |
| australia-southeast2 | Melbourne | 2 | 1 | 3.6768 | 1.0166 | 2684.06 | 1768.82 | 1207.48 |
| southamerica-west1 | Santiago π | 2 | 1 | 4.0455 | 1.6158 | 2953.24 | 1946.58 | 1329.24 |