Google Compute Engine Machine Type c4a-standard-72-lssd
General-purpose Google Compute Engine machine type c4a-standard-72-lssd with 72 vCPU and 288 GB memory. Local SSD storage is required and automatically attached. Additional costs for Local SSD storage are charged. Available in 27 Google Cloud regions.
β Instance Picker with filter on machine type c4a-standard-72-lssd Compare machine type c4a-standard-72-lssd
Google Cloud VM c4a-standard-72-lssd
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c4a-standard-72-lssd.
| Series | C4A |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 72 |
| Memory | 288 GB |
| CPU Manufactur | Arm |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 3 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 3 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 50 Gbps |
| Network Tier 1 | 100 Gbps |
| Max. Disk Size | 512 TB |
| Max. Number of Disks | 128 |
| Local SSD | βοΈ Mandatory, additional costs! |
| SAP Application | β |
| SAP HANA | β |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | βοΈ |
| Sustained Use Discount (SUD) | β |
| GCE API Description | 72 vCPUs, 288 GB RAM, 16 local SSD |
Costs (Pricing) for c4a-standard-72-lssd
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c4a-standard-72-lssd.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 4.2191 | 4.8611 | 6.752 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 0.9323 | 1.7787 | 2.6145 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 3079.94 | 3548.64 | 4928.96 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 680.55 | 1298.44 | 1908.56 |
| 1 year commitment (CUD) | 2031.5 | 2340.66 | 3251.14 |
| 3 year commitment (CUD) | 1338.21 | 1595.43 | 2218.19 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c4a-standard-72-lssd.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 2417.76 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 567.65 | 567.65 | 567.65 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 854.1 | 854.1 | 854.1 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c4a-standard-72-lssd in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 38%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa π | 4 | 1 | 4.2191 | 1.6699 | 3079.94 | 2031.5 | 1386.24 |
| us-east1 | South Carolina | 3 | 1 | 4.2191 | 1.6699 | 3079.94 | 2031.5 | 1386.24 |
| us-east4 | Northern Virginia | 3 | 1 | 4.2191 | 1.7609 | 3079.94 | 2031.5 | 1386.24 |
| us-east5 | Columbus | 2 | 1 | 4.2191 | 1.4413 | 3079.94 | 2031.5 | 1338.21 |
| us-west1 | Oregon π | 2 | 1 | 4.2191 | 1.6699 | 3079.94 | 2031.5 | 1386.24 |
| asia-south1 | Mumbai | 2 | 1 | 4.3877 | 1.7717 | 3203.04 | 2112.7 | 1441.88 |
| europe-north2 | Stockholm π | 1 | 1 | 4.43 | 1.6293 | 3233.89 | 2133.21 | 1455.79 |
| europe-west4 | Netherlands π | 3 | 1 | 4.43 | 0.9323 | 3233.89 | 2133.21 | 1455.79 |
| northamerica-south1 | Mexico | 3 | 1 | 4.5988 | 1.304 | 3357.14 | 2214.35 | 1510.95 |
| europe-north1 | Finland π | 2 | 1 | 4.6456 | 0.9445 | 3391.31 | 2236.9 | 1526.39 |
| europe-west1 | Belgium π | 3 | 1 | 4.6456 | 1.5668 | 3391.31 | 2236.9 | 1526.39 |
| northamerica-northeast1 | MontrΓ©al π | 2 | 1 | 4.6456 | 1.8567 | 3391.31 | 2236.9 | 1526.39 |
| northamerica-northeast2 | Toronto π | 2 | 1 | 4.6456 | 1.8567 | 3391.31 | 2236.9 | 1526.39 |
| us-west4 | Las Vegas | 2 | 1 | 4.752 | 1.9943 | 3468.96 | 2288.06 | 1561.32 |
| europe-west2 | London π | 3 | 1 | 4.8096 | 1.7304 | 3511.03 | 2315.85 | 1580.03 |
| asia-east1 | Taiwan | 3 | 1 | 4.8853 | 2.0474 | 3566.28 | 2352.3 | 1605.14 |
| europe-southwest1 | Madrid π | 1 | 1 | 4.9786 | 1.9526 | 3634.39 | 2397.26 | 1635.67 |
| europe-west3 | Frankfurt | 3 | 1 | 4.9786 | 1.3668 | 3634.39 | 2397.26 | 1635.67 |
| us-south1 | Dallas π | 2 | 1 | 4.9786 | 1.837 | 3634.39 | 2397.26 | 1635.67 |
| us-west2 | Los Angeles | 3 | 1 | 5.0718 | 1.8001 | 3702.39 | 2442.09 | 1666.38 |
| europe-central2 | Warsaw | 1 | 1 | 5.105 | 1.9556 | 3726.62 | 2458.12 | 1677.32 |
| asia-southeast1 | Singapore | 3 | 1 | 5.2051 | 2.2461 | 3799.7 | 2506.27 | 1710.2 |
| australia-southeast1 | Sydney | 1 | 1 | 5.2744 | 1.8975 | 3850.3 | 2539.51 | 1733.87 |
| asia-northeast1 | Tokyo | 2 | 1 | 5.4181 | 2.6145 | 3955.24 | 2608.86 | 1780.22 |
| australia-southeast2 | Melbourne | 2 | 1 | 5.4841 | 1.6692 | 4003.4 | 2640.27 | 1801.43 |
| southamerica-west1 | Santiago π | 2 | 1 | 6.0332 | 2.4113 | 4404.27 | 2905 | 1982.25 |
| me-central2 | Dammam | 1 | 1 | 6.752 | 2.428 | 4928.96 | 3251.14 | 2218.19 |