Google Compute Engine Machine Type c4d-highmem-16-lssd
General-purpose Google Compute Engine machine type c4d-highmem-16-lssd with 16 vCPU and 126 GB memory. Local SSD storage is required and automatically attached. Additional costs for Local SSD storage are charged. Available in 9 Google Cloud regions.
โ Instance Picker with filter on machine type c4d-highmem-16-lssd Compare machine type c4d-highmem-16-lssd
Google Cloud VM c4d-highmem-16-lssd
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c4d-highmem-16-lssd.
| Series | C4D |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 16 |
| Memory | 126 GB |
| CPU Manufactur | AMD |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 2.7 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 20 Gbps |
| Network Tier 1 | - |
| Max. Disk Size | 257 TB |
| Max. Number of Disks | 32 |
| Local SSD | โ๏ธ Mandatory, additional costs! |
| SAP Application | โ |
| SAP HANA | โ |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | โ๏ธ |
| Sustained Use Discount (SUD) | โ |
| GCE API Description | 16 vCPUs, 126 GB RAM, 1 local SSD |
Costs (Pricing) for c4d-highmem-16-lssd
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c4d-highmem-16-lssd.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 1.0784 | 1.1753 | 1.3848 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 0.3613 | 0.4442 | 0.5397 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 787.21 | 857.97 | 1010.93 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 263.74 | 324.24 | 393.99 |
| 1 year commitment (CUD) | 495.94 | 540.52 | 636.89 |
| 3 year commitment (CUD) | 354.24 | 386.09 | 454.92 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c4d-highmem-16-lssd.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 537.28 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 126.14 | 126.14 | 126.14 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 189.8 | 189.8 | 189.8 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c4d-highmem-16-lssd in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 22%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa ๐ | 3 | 1 | 1.0784 | 0.4207 | 787.21 | 495.94 | 354.24 |
| us-east1 | South Carolina | 3 | 1 | 1.0784 | 0.4207 | 787.21 | 495.94 | 354.24 |
| us-east4 | Northern Virginia | 3 | 1 | 1.0784 | 0.4178 | 787.21 | 495.94 | 354.24 |
| us-east5 | Columbus | 2 | 1 | 1.0784 | 0.5283 | 787.21 | 495.94 | 354.24 |
| europe-west4 | Netherlands ๐ | 3 | 1 | 1.1323 | 0.4124 | 826.57 | 520.74 | 371.96 |
| europe-west1 | Belgium ๐ | 1 | 1 | 1.1874 | 0.5397 | 866.8 | 546.08 | 390.06 |
| europe-west2 | London ๐ | 2 | 1 | 1.2293 | 0.408 | 897.42 | 565.38 | 403.84 |
| asia-southeast1 | Singapore | 3 | 1 | 1.3304 | 0.3613 | 971.18 | 611.85 | 437.03 |
| asia-northeast1 | Tokyo | 1 | 1 | 1.3848 | 0.4886 | 1010.93 | 636.89 | 454.92 |