Google Compute Engine Machine Type c4d-highmem-8-lssd
General-purpose Google Compute Engine machine type c4d-highmem-8-lssd with 8 vCPU and 63 GB memory. Local SSD storage is required and automatically attached. Additional costs for Local SSD storage are charged. Available in 9 Google Cloud regions.
โ Instance Picker with filter on machine type c4d-highmem-8-lssd Compare machine type c4d-highmem-8-lssd
Google Cloud VM c4d-highmem-8-lssd
Technical facts about the Google Compute Engine machine type c4d-highmem-8-lssd.
| Series | C4D |
|---|---|
| Family | General-purpose |
| vCPU | 8 |
| Memory | 63 GB |
| CPU Manufactur | AMD |
| CPU Platform |
|
| CPU Base Frequency | 2.7 GHz |
| CPU Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| CPU Max. Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| EEMBC CoreMark Benchmark (?) | - |
| EEMBC CoreMark Standard Deviation | - |
| EEMBC CoreMark Sample Count | - |
| SAP Standard Benchmark (?) | - |
| Network Bandwidth | 20 Gbps |
| Network Tier 1 | - |
| Max. Disk Size | 257 TB |
| Max. Number of Disks | 16 |
| Local SSD | โ๏ธ Mandatory, additional costs! |
| SAP Application | โ |
| SAP HANA | โ |
| Spot Provisioning Mode (Spot VM) | โ๏ธ |
| Sustained Use Discount (SUD) | โ |
| GCE API Description | 8 vCPUs, 63 GB RAM, 1 local SSD |
Costs (Pricing) for c4d-highmem-8-lssd
Cost and pricing across all regions for Google Cloud VM c4d-highmem-8-lssd.
Price per Hour
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Standard price per hour | 0.5803 | 0.6324 | 0.7452 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 0.1945 | 0.2446 | 0.3299 |
Price per Month
| Min. | Avg. | Max. | |
|---|---|---|---|
| Price per month | 423.6 | 461.68 | 543.99 |
| Spot provisioning model (Spot VM) | 141.98 | 178.55 | 240.84 |
| 1 year commitment (CUD) | 266.87 | 290.86 | 342.72 |
| 3 year commitment (CUD) | 190.62 | 207.76 | 244.8 |
Operating System Licenses Costs
Monthly costs for paid premium operating system licenses for Google Compute Engine machine type c4d-highmem-8-lssd.
| Operating System | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|
| Microsoft Windows Server | 268.64 | ||
| SUSE Linux Enterprise Server | 80.3 | ||
| Red Hat Enterprise Linux | 84.1 | 84.1 | 84.1 |
| SUSE Linux Enterprise Server for SAP | 299.3 | 119.94 | 107.75 |
| Red Hat Enterprise Linux for SAP | 131.4 | 131.4 | 131.4 |
Price per Region
Costs and pricing for Google Compute Engine machine type c4d-highmem-8-lssd in Google Cloud regions in which the VM is available. Between the most expensive and the cheapest region is a price difference of 22%.
| Region | Location | #Zones | #Platf. | Hour | Spot | Month | 1Y CUD | 3Y CUD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| us-central1 | Iowa ๐ | 3 | 1 | 0.5803 | 0.2268 | 423.6 | 266.87 | 190.62 |
| us-east1 | South Carolina | 3 | 1 | 0.5803 | 0.2268 | 423.6 | 266.87 | 190.62 |
| us-east4 | Northern Virginia | 3 | 1 | 0.5803 | 0.2249 | 423.6 | 266.87 | 190.62 |
| us-east5 | Columbus | 2 | 1 | 0.5803 | 0.3299 | 423.6 | 266.87 | 190.62 |
| europe-west4 | Netherlands ๐ | 3 | 1 | 0.6093 | 0.2219 | 444.79 | 280.22 | 200.15 |
| europe-west1 | Belgium ๐ | 1 | 1 | 0.6389 | 0.2905 | 466.43 | 293.85 | 209.89 |
| europe-west2 | London ๐ | 2 | 1 | 0.6615 | 0.2196 | 482.91 | 304.23 | 217.31 |
| asia-southeast1 | Singapore | 3 | 1 | 0.7159 | 0.1945 | 522.6 | 329.24 | 235.17 |
| asia-northeast1 | Tokyo | 1 | 1 | 0.7452 | 0.2665 | 543.99 | 342.72 | 244.8 |